Aktualności

Złoto w stomatologii…

Co się kryje pod tą nazwą tak często słyszaną w gabinecie stomatologicznym.

Dlaczego to jeden z moich ulubionych materiałow?

Było używane już 630 lat p.n.e,przez Etrusków ,którzy wykonywali z nich mosty,a w krajach arabskich 1000 lat temu ubytki uzupełniano złotymi płatkami.

Dlaczego złoto zostało dostrzeżone już tak dawno i dlaczego stosowane jest do dziś?
Otóż złoto ma właściwości ,które dla nas ,stomatologów są szczególnie poszukiwane i ważne .
Po pierwsze jest bardzo wytrzymałe ,wypełnienia ,korony nie pękają.
Jest bakteriostatyczne ,to znaczy ,że hamuje rozwój bakterii,a co za tym idzie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy wtórnej.
Jest biokompatybilne ,to oznacza, że integruje się z naszymi tkankami.
Nie wchodzi w reakcje elektrochemiczne czyli nie powoduje ciemnienia tkanek przyległych.
Charakteryzuje sie jeszcze szczelnością brzeżną,kowalnością,elastycznością,odpornością na korozję.
Obecnie w stomatologii złoto wykorzystywane jest do wypełniania niektórych ubytków,wykonywania uzupelnień typu inlay,onlay,overlay,oraz w protetyce do wykonania koron,mostów ,protez .

Czy złoto ma jakieś wady?

Wiele osób uważa że jest nieestetyczne.Dzisiaj wszyscy chcą mieć piękne perłowo białe zęby.
Według mnie ma tylko jedną wadę-jest drogie,korona wykonana z tego kruszcu kosztuje tyle samo co korona pełnoceramiczna.

Dlatego też ilość stosowanego złota w stomatologii spada.

Czy jeszcze kiedyś wróci do łask….zobaczymy .

Do zabiegu używamy urządzenie zwane skalerem ,które emituje fale ultradzwiekowe ,fale te rozbijają kamień. Wyróżniamy skaling nad i poddziąsłowy w zależnosci od umiejscowienia Złogów Kamień w jamie ustnej może doprowadzić do powstania próchnicy,z apalenia dziąseł i przyzębia ,dlatego tak ważne jest usuwanie kamienia co najmniej raz w roku ,czasami nawet raz na 3 miesiace .O tym jak czesto wykonywac taki zabieg powinienes dowiedziec sie od swojego dentysty. Dlaczego w ogóle odklada nam sie kamień na zębach? Bardzo często jest to wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej,zle dobranej szczoteczki i nieprawidłowego szczotkowania.Pozostawione na zębach resztki pokarmowe i bakterie tworza płytkę bakteryjną ,miękki osad ,który z czasem ulega mineralizacji tworząc kamien .Dlatego tak ważna jest prawidlowa higiena , w m-stomatologii możecie skorzystać z wiedzy dyplomowanej higienistki podczas instruktażu higieny.

Jeśli oprócz kamienia na naszych zębach znajduje sie również osad bardzo często skaling uzupełniamy jest piaskowaniem ,ale o tym w nastepnym wpisie.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.
Kontakt

Zobacz inne

Skaling

Co się kryje pod tą nazwą tak często słyszaną w gabinecie stomatologicznym. Już spieszę z wyjasnieniem .Skaling to zabieg mający na celu usunięcie zgromadzonego na naszych zębach kamienia —zmineralizowanej płytki-twardego złogu, ktorego nie jesteśmy w stanie usunąć sami w domu podczas szczotkowania i nitkowania. Do zabiegu używamy urządzenie zwane skalerem ,które emituje fale ultradzwiekowe ,fale […]
Czytaj więcej